PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Avrupalılar’ın Türkiye’ye bakışı

belfü
24-11-09, 19:51
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Yılmaz, ’’Bugün Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği hakkında bir referandum yapılacak olsa Avrupa’da ’hayır’ diyeceklerin oranı yüzde 51.8’’ dedi. Avrupa’da İstanbul yüzde 91,1, Atatürk yüzde 40, Tarkan yüzde 23,4 ve Başbakan Erdoğan yüzde 22,4 oranında tanınıyor.(AA - İSTANBUL) (A.A) - BÜ Avrupa Çalışmaları Merkezinin Madrid Özerk Üniversitesi, Granada Üniversitesi ve Avrupa ile Diyalog Derneğinin, Avrupa kamuoyunu temsil eden Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya ve Polonya’da 5 bin kişi ile gerçekleştirdiği, ’’Avrupalıların Müstakbel Bir AB Üyesi Olarak Türkiye’ye Bakışları ve Türkiye’nin Avrupalılaşma Sorunları’’ araştırmasının sonuçları düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
Toplantıda konuşan proje koordinatörü Yılmaz, böyle bir çalışmanın Avrupa’da ilk kez yapıldığını söyledi.
Avrupa’da, halkın kararlardan uzak tutulması nedeniyle bir ’’Demokrasi açığı’’ oluştuğunu savunan Yılmaz, ’’Türkiye konusundaki kararlar da biraz bu demokrasi açığından etkileniyor’’ diye konuştu.
Hakan Yılmaz, birliğe yeni ülke alınması konusunda Fransa dışında diğer ülkelerin yüzde 61,4 ile olumlu görüş bildirdiğini ifade ederek, ’’Fransa’da genişleme yorgunluğu, halkın çoğunluğunu kapsıyor. Fransa’nın karşıtlığı, Türkiye karşıtlığı olmanın ötesinde AB’ye yeni üye alınması konusunda da geçerli. Türkiye karşıtlığı da bu genel eğilimin bir parçası aynı zamanda’’ dedi.

-’’İNGİLTERE’DE GENİŞLEME YANLILARI AZALIYOR"

BÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz, İngiltere’de de genişleme yanlılarının sayısının azaldığına dikkati çekerek, ’’Kamuoyu Türkiye’nin karşısına geçerse İngiltere hükümetleri de özellikle muhafazakar hükümetler Türkiye karşıtı pozisyon alabilir. Bu Türkiye için çok buyuk kayıp olur’’ dedi.
Türkiye’nin AB’ye üyeliğine katılımcıların yüzde 47,1’inin karşı, yüzde 46,5’inin de taraf olduğunu aktaran Yılmaz, en yüksek desteğin yüzde 61,8 ile İspanya’dan geldiğini bildirdi.
Yılmaz, Türkiye’nin AB’ye üyeliğine eğitim düzeyi yükseldikçe destek oranının artığını belirterek, en büyük farkın yaş grupları arasında yaşandığını dile getirdi.
Avrupalıların Türkiye’nin üyeliğine dair tutumlarını belirleyen ana etkenlerle ilgili görüşlerini de aktaran Yılmaz, ’’Türkiye karşısındaki tavrın arkasındaki en önemli neden kültürel etkenler’’ diye konuştu.
Yılmaz, Avrupalıların yüzde 30,7’sinin, Türkiye’nin üyeliğine karşı ileri sürülen argümanların ikna edici olmadığını belirttiğini dile getirerek, yüzde 57,8’inin de Türkiye’ye verilen sözlerin tutulmamasının ve anlaşmalardan cayılmasının haksızlık olacağı görüşünde olduğunu aktardı.

-HER 5 AVRUPALIDAN BİRİ ERDOĞAN’I TANIYOR-

Prof. Dr. Yılmaz, Türkiye’nin tanınırlığını öğrenmek amacıyla bazı kavramların seçildiğini dile getirerek, İstanbul’un yüzde 91,1, Atatürk’ün yüzde 40, Tarkan’ın yüzde 23,4 ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 22,4 oranında tanındığını söyledi.
Yılmaz, Türkiye’nin Birliğe üyelik konusunda referandum yapılmamasını sağlaması gerektiğini vurgulayarak, ’’Bugün Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği hakkında bir referandum yapılacak olsa Avrupa’da hayır diyeceklerin oranı yüzde 51,8’’ dedi.
Türkiye’nin, zihinsel açıdan Avrupa’dan dışlandığını ileri süren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
’’Bizim, çok taraflı, farklılaştırılmış, ama özünde gerçekleri söyleyen, Türkiye’nin Avrupa ile ilişkilerini anlatan bir tanıtım anlayışına ihtiyacımız var. Türkiye’nin imajını hukuksallaştırmak, siyasileştirmek ve ekonomikleştirmek gerekiyor. Türkiye algısında ciddi ön yargılara neden olan kültürel meselelerin ise biraz daha geri planda tutulmasında fayda var.’’ http://www.haberx.com/Gundem-Haberleri/Kasim-2009/Avrupalilarin-Turkiyeye-bakisi.aspx

kartales26
24-11-09, 20:18
tarkan'ın bu oranda tanınması gerçekten müthiş ülkenin başbakanından daha çok tanınıyor.Bir kez daha tarkanla gurur duydum

sen_de_olmasan
24-11-09, 20:45
Hollanda'da Amsterdam'da Türk Hava Yolları uçağı düştüğünde, Hollanda'nın başbakanı hemen Türkiye'mizin başbakanı Tayip Erdoğan ile iletişime geçti..

Ayrıca okulumdaki tüm Hollanda'lı ve diğer kültürlerden yabancı kızlar benim tipimden Türk olduğumu anlıyorlar, sen Türk müsün diye soruyorlar bende evet diyorum xD Sizin memleketden meşur bir sanatçı var adı Tarkan değil mi diye soruyorlar, 'Evet Tarkan' diyorum onlar ise sen Türksen kesin onunla görüşüyorsundur, Selam söyle bizden kendisine ayrıca siz Türkler çok şanslısınız, sizin milletde acayip yakışıklı erkekler oluyor, Özellikle de Tarkan diyorlar :D

TheLastAirBender
24-11-09, 20:53
teşekürler haber için .. buda ayrı bi gurur verici tablo işte .....bravo:19::20:

denizmavisi
24-11-09, 21:20
ne mutlu ülkemizin gurur kaynağı Tarkan,devleti yönettiğini zannedenlerden bile çok tanınıyor helal Tarkanımızabravo

Bamboo
24-11-09, 22:26
çok sevindim yaa bu demek oluyo ki her on kişiden nerdeyse 3 tarkanı tanıyo bi türk sanatçı için muhteşem bi sonuç kendine süper star benim diyen şahıslara,tarkan megastar değil diyen diğer şarkıcıklara,kapak olsun bu yürü be tarkan kim tutar seni... :4:

özge
25-11-09, 01:04
wowwwwww Tarkanımm Atatürkten sonra en çok tanınan kişi çok gurur verici bir olay

günışığım
25-11-09, 02:32
tayyip erdogan tarkani yakalamak uzere tarkan bas gaza =)

SESA
25-11-09, 13:43
Tarkanın dünyada bu derece tanınıyor olması güzel bi durum

meryem_17
25-11-09, 16:25
yüüüürüüüü be Megastarımmmmmm kimmmm tutarrrr sennniiiiiii

flores
25-11-09, 23:40
bak haber buuuuuuuuu.