PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ali Saydam'in Kose Yazisi!

eskalen
21-08-09, 21:11
Ali Saydam Aksam'daki kose yazisi...

(Not: Ali Saydam Turkiye'de iletisim adina cok ciddi calismalar yapmistir ve Iletisim adina cok iyi ve yararli yazilar yaziyor ben siki takip ederim yazilarini..Ayrica Ali Saydam universite'de benim hocamdir ve onun iletisim sirketinde staj yapiyorum, bilirim kendilerini :21: Gelelim yazdiklarina; dedikerinin bircok bolumlerine katiliyorum...Marka adina Tarkan'in kendini iyi yonettigi ve bunun degerlendirmesini iyi yapmis...Fakat benim kafama takilan; bu olay niye buyutuldu senelerdir katilmayacagini soyluyor Tarkan kose yazilarina tasinmasi bu Eurovision olayinin biraz gereksiz geldi bana..Ki Ali Saydam'da inanamadigindan yazmis belli ama Tarkan katilmayacagini senelerdir soyluyor bilinmiyor mu?)

Kırk yıl düşünsem, Tarkan'ın Eurovision Şarkı Yarışması'na katılacağı aklıma gelmezdi. Hala da inanasım yok. Kendi ağzından duymadıkça da zor ikna olurum.
Bu, sadece Tarkan'ın -haydi gereken hamasetle söyleyelim- 'bir milli görevi' yerine getirip getirmeme meselesi değildir. Bu, kurumsal, bireysel ve ürün düzeyinde çağdaş kapitalizmin gereği yönetilmek durumunda olan tüm markalar için geçerlidir.
Sık sık burada söz ediyoruz. Tekrarlamakta hiç sakınca yok: Hangi marka hangi markaların yanında duracak? Bunun getireceği kazanç ne, kaybettireceği puan ne kadar?.. Arada bir bedel ödenecekse, bunu kim ödeyecek?..
Tarkan, Türkiye'nin popüler kültür alanında yetiştirdiği, dünya çapında adından söz ettirebilmiş olan ender starlarından biridir. 'Tek starıdır!' gibi iddialı bir laf edip gereksiz agresyon almayalım diye böyle diyoruz... Son şansını denemeye çalışan bir-iki tane uluslararası pop star eskisi dışında, Tarkan bu yarışmaya katılmış yerli ve yabancı tüm starlardan marka değeri açısından fersah fersah öndedir...
O yarışma, bugüne kadar uluslararası kariyer adına Abba dışında kime ne getirmiştir?.. Yarışmanın ana konsepti çok açıktır: 'Çok güçlü bir beste + yetenekli, gelecek vaat eden starletler (genç starlar)'...
Tarkan'ın bir de dönüp geçmişe Türkiye bazında bakmasında yarar vardır. Kim katılmış, hangileri Türkiye elemelerini geçmiş; bu elemeleri geçenler esas yarışmada ne yapmışlar, sonrasında ne olmuş?.. Bu araştırmaya bir kez birincilik almış olan Sertab Erener de dahil edilebilir...
Uzun boylu kafa patlatmaya gerek de yoktur. Ben özetleyebilirim istenirse: Öncesinde zaten şöhreti yakalamış olan pop yıldızlarımız için sonuç tek kelimeyle hüsran olmuştur...
Ayrıca Tarkan Eurovision'da birinci gelse ne olacaktır ki? Marka değerinin en önemli ölçütü piyasa değeridir. Tarkan şu anda bile, gerek konserleri gerekse ekstraları için Türkiye'de astronomik sayılabilecek rakamlar almaktadır. Uluslararası piyasalar için ise Eurovision'un hiçbir marka kaldıraç (shifting) değeri yoktur.
O halde Eurovision Tarkan'a birkaç numara küçük gelir...
'Milli görev' falan gibi hamasi talepler gelirse, bizce her türlü desteği verebilir. Markasını riske atmadan arka planda kalarak her tür prodüksiyon hizmeti üretebilir. Hiçbir zararı olmaz. Ama hepsi o kadar...
Bizden söylemesi...

tarkantutkunu
21-08-09, 21:27
Tarkan'ı iyi bildiği belli oluyor.

ece**
21-08-09, 22:34
tarkanıı ii tanımış :)) yıllar geçse tarkan katılmaaaaaaazzz :)) boşa beklerler :) biz yollamayız megastarımızı öyle yarışmalara :)

trknmania
21-08-09, 23:42
bence de katılmaz...senelerdir bunu söylemekten tarkan bıktı ama trt teklif götürmekten bıkmadı gitti yaaa...bırakın işte peşini bu işin..istemiyor tarkan gitmek falan...

hilfa
22-08-09, 01:37
Tarkan katılmayacağını söylemekten bıktı ama basın anlamamaktan bıkmadı :4:güzel anlatmış tabi anlayana:20:haber için teşekkürler Gökhancım:29:

Dark_blue
22-08-09, 02:31
Bazi gazeteler bugün bile hala katilacak diye haber yapiyorlar , gectigimiz günlerde tarkanin ekibinden yalanlama geldigi halde...

sEçİl
22-08-09, 03:25
ya ne alaka zaten ya tarkan amator bırımı hiç hos degıl ya gercektenbır kaç numara kucuk gelır bıktırdılar adamı ya

tarkaseksüel
22-08-09, 12:00
neysekı yalan habermi..

eskalen
22-08-09, 16:18
Ali Saydam'in bugunku Tarkanin Eurovision ile ilgili Aksamdaki Kose yazisi

Tarkan'dan beklenen Eurovision yanıtı...

Bir köşe yazarı için bundan büyük tatmin yoktur. 'Ben demiştim!' diyebilmek... Bu konuda 'finans ve ekonomi' yazarları ile 'futbol' yazarlarının işi en zorudur... İlginçtir ki sık sık çuvallarlar... Fakat çok azının 'Kusura bakmayın, tahminlerde çuvalladım!' dediğine tanık oldum.
Bu kez de 'Ben demiştim' modundayım.
Ne demişiz? (Bence marka yönetimine, özellikle de bireysel olanına, meraklı herkes bizim dünkü yazıya göz atmalı). Şöyle demişiz: 'Eurovision Tarkan'a birkaç numara küçük gelir. Kırk yıl düşünsem, Tarkan'ın Eurovision Şarkı Yarışması'na katılacağı aklıma gelmezdi. Hala da inanasım yok. Kendi ağzından duymadıkça da zor ikna olurum.' Bu görüşümüzün nedenlerini uzun uzun sıralamışız o yazımızda...
Kendi ağzından değil ancak menajerinin ağzından gerekli açıklama gelmiş: 'Tarkan'a TRT'den bir teklif gelmedi -Demek ki, birileri kendi kendilerine gelin güvey olmuşlar- Gelse de bu yıl ve gelecek yıllarda Tarkan Eurovision'a katılmayacak!..'
Biz de öyle tahmin etmiştik... Haklı çıkmamız önemli değil. Tarkan'ın markasını adam gibi yönetmesi önemli... Şöhret ve bireysel marka yönetimi arasındaki farkın anlaşılmasına getirdiği katkı açısından önemli...
(Tabii bu arada Tarkan'ın kendi adını taşıyan erkek losyonunun tanıtım toplantısına gelememiş olmasını unutmuş değiliz...)

ozgee
23-08-09, 01:15
Tarkan'ın markasını adam gibi yönetmesi önemli...

her acıdan dikkate alması gerek bence tarkanın bu sözü...tesekkürler haber icin

Pamela_beyazgul
25-08-09, 22:52
cok dogru konusmus. Guzel !!!! Gitmez bence de

siboss1992
26-08-09, 19:19
gercekten cokk ii tanitmis tarkanin.. insallah eurovisiona katilip buyuk bir hata yapmaz megstarimiz..