PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya Ilısu Barajı'ndan Çekildi

me_like
20-06-09, 21:01
Frankfurter Rundschau Gazetesi’nden yapılan son dakika açıklamasına göre, Türkiye kredi koşulları yerine getirmediği için Almanya'nın Ilısu Barajı'ndan çekildiğini açıkladı ve Türkiye saati ile 16.30’a kadar Alman hükümeti haberi yalanlamadı.

Hasankeyf için destek veren Tarkan, Orhan Gencebay, Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal'in de yer aldığı haberde, Almanya'daki ilgili bakanlıkların yaptıkları toplantı sonucu Ilısu Barajı'ndan çekilme kararı aldıkları belirtildi. Kredi koşullarını denetleyen komitenin Türkiye’ye yaptıkları ziyaretin sonunda projenin uluslar arası standartlardan çok uzak olduğu ortaya çıktı.

Doğa Derneği kampanya koordinatörü Erkut Ertürk “Kredi kuruluşları, Ilısu Barajı’na kredi verebilmek için, Türkiye Hükümetinin uygulaması gereken 153 şart belirlemişti. Zaman içerisinde bu şartların gerçekleştirilemeyeceği, Hasankeyf'in başka bir yere taşınamayacağı Avrupa tarafından da anlaşıldı. Biz de Türkiye Hükümetinden, bu yanlıştan derhal vazgeçerek Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesine dâhil edilmesi için yaptığımız çağrıyı bir kez daha yineliyoruz” dedi.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ise “Hasankeyf Yok Olmasın kampanyası giderek büyüyor ve yok olmak üzere olan doğamızın ve kültürel mirasımızın sesi oluyor. Sonunda Avrupa bu sesi duyarak, doğru yolu seçti. Tüm Türkiye’yi ve dünyayı kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz” dedi

Dicle Vadisi ve Hasankeyf, tarihi zenginliklerin yanı sıra biyolojik çeşitliliği ve bölgeye has türleri nedeniyle de büyük önem taşımakta. Doğa Derneği ve çeşitli uzmanların yaptığı çalışmaya göre, eğer Ilısu baraj projesi hayata geçerse, bölgedeki beş Önemli Doğa Alanı ve 400 kilometrelik nehir yatağını kapsayan doğal alanlar geri dönülmez bir biçimde zarar görmüş olacak.

Frankfurter Rundschau Gazetesi haberinin linki:

http://www.fr-online.de/in_und_ausland/wirtschaft/aktuell/?em_cnt=1803702

http://www.dogadernegi.org/index.php?sayfa=haber&id=370

dilaraer
20-06-09, 21:28
baska alternatifleri yoktu zaten:)
tskler-cok iyi bi haber...

**MegaStarkan**
20-06-09, 21:41
Belliydi... kriz zamaninda baska ülkelere borc vermek zaten garip. Almanya hükümeti zaten Banka'lara cok borc vermisti kurtarmak icin. Avusturya ve Isvicre'de cikar. Umarim Türkiyen'in B plan'i yoktur :)

ece**
21-06-09, 00:33
güzel haber sewindim..hadi bakalım...

hilfa
21-06-09, 00:51
bravogüzel bir haber bu kadar çaba inşallah boşa gitmiycek:17:bravo

özge
21-06-09, 01:30
süperrr yaaa öyle yada böyle projeden çekilmeleri süper olmuş:D

günışığım
21-06-09, 03:11
super cok sewindim

eLiF
21-06-09, 22:36
iyi olmuş sevindim

siboss1992
22-06-09, 00:44
cok güzel bir haber.. tarkanin emekleri bosa degil.. :4:

ecemaşkısı
22-06-09, 13:50
GüzeL :21: Sevindim

gülcan
22-06-09, 17:48
Bu harika bir haber demekki Tarkan'ın Almanya da düzenlediği konferans bir işe yaramış olmalı Almanya'nın bu kararı vermesinde bir etkisi olmuş. Almanya bile anladı ama bizimkiler hala İnşa etme çabası içinde Bizi Türkiye'mizi tarihimizi neden düşünmüyorlar anlamış değilim.

sally
23-06-09, 23:40
Güzel sevindim

starzu
27-06-09, 19:40
:14:güzzeell:14: