PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : eros ramozotti tarkan yorumu

kartales26
06-06-09, 14:20
http://www.hurriyet.com.tr/cumartesi/11807779.asp?gid=66

Reha Erus 6 Haziran 2009
Tarkan güzel adam Kıymetini bilin

Eros Ramazzotti son albümünün adını “Ali e Radic” koymuş. Yani “Kanatlar ve Kökler”. Birbirinden güzel 11 parçadan oluşuyor. Stüdyosunda önce şarkıları dinliyoruz. 9’uncu şarkı Nessuno Escluso (Kimse Hariç Değil) ile 10’uncu şarkı, adı ve sözleriyle dikkatimi çekiyor. Non Possiamo Chiudere gli Occhi (Gözlerimizi Kapatamayız), haksızlıklar, çocuklara kötü muamele ve çevrecilikten söz ediyor.

Eros Ramazzotti ile yıllar önce yine aynı stüdyoda söyleşmiştik. Birbirimize bakıyoruz. Önce saçlarımızın ağardığından söz ediyoruz, sonra o tarihte birlikte çekilen fotoğrafları inceliyoruz sessizce ve ağzından baklayı çıkartıyor: “Tarkan gibi olmak varmış. Güzel adam. Kıymetini bilin, olağanüstü sahnesi var.”

Eros, neden son albümünüzün adını “Kanatlar ve Kökler” koydunuz?
- Kanatlar özgürlüğün simgesi. Kökler de kadının yaşama katkısı. Kadınsız bir dünya olur mu hiç? Özgürlük ve kadınlar...
? Bekârlık nasıl gidiyor?
- Kızım Aurora 12 yaşına bastı. Onun sağlıklı büyümesine katkı vererek, yeni şarkılar yazarak ve konserlerle günlerimi geçiriyorum. Kısacası yalnızım. Hayatımda biri yok yani, dulum.
? Tam 25 yıldır müzik dünyasında haklı bir başarı elde ettiniz. Bugün bir eksiklik var mı yaşamınızda?
- Belki bir aile yaşantısı. Eşim Michelle’den boşandıktan sonra bu eksikliği zaman zaman hissettim. Hissediyorum da.
? Peki tekrar evlenmeyi düşünmüyor musunuz?
- Kiminle? Kolay değil. Çocuğum var, ergenlik çağına yaklaşıyor. Hayatımda yeni bir insanı kabul etmeyebilir.
? Kızınıza bakınca, sizin zamanınızla şimdiki zaman arasında fark görüyor musunuz?
- Çok basit, çocukluğumda babam bana Lego alırdı. Odama kapanır Lego inşa ederdim. Şimdiki çocuklar Ipod, Facebook, internet ile cebelleşiyor. Kızımın her şeyi var ama oyuncakla oynamak yerine bütün gün internette geziniyor.
? Albümde iki şarkınız var, günümüzde yaşanan olumsuzlukları protesto eder gibi...
- 45 yaşındayım ve gözümüzün önünde yaşananlara tanık oluyoruz. Haksızlıklar, özellikle çocuklara yapılan kötü muamele... Buna masumiyeti delen çarpık ilişkileri de ekleyebiliriz. Sonra çevreye verilen zararlar var. Dünya olumsuzluğa doğru ilerliyor maalesef ve birilerinin dur demesi gerekiyor. Ben sadece şarkılarımla uyarabilirim. İtalyanca bilenler şarkı sözlerimi anlayacaklar. Bunun için özellikle o iki şarkının diğer ülkelerde tercümesinin ya da İngilizce’sinin CD’de yer almasını istedim. Artık dünyayı yönetenler bu sorunlara el atmalı.
? Ama depremzedeler için verilecek konsere katılmayı reddettiniz...
- Bak bundan önce de böyle yardım konserleri verdim. Ama paranın nereye gittiğini bana açıklayamadılar. Bu yüzden konser vermek yerine doğrudan belediyeye bağış yaptım, makbuz karşılığı.
? Skype aracılığı ile Obama’ya da mesaj attınız, “Kurtar bizi!” diye...
- Evet, onun başkan olmasını istiyordum. İyi işler yapacağına eminim.
? Ya Berlusconi? Şu sıralar gündemi meşgul eden kadınlara ve aile sorunlarına ne diyorsunuz?
- Ben Berlusconi’nin güzel kadınları aday göstermesine karşı değilim. O kadınların yeteneğini biliyorum. Eşi Veronica ile yaşadıkları ve diğer konular özel yaşamıdır ve kimseyi ilgilendirmez diye düşünüyorum.

İSTANBUL’A GELEBİLİRİM

? Siz San Remo şarkı festivali ile tanındınız ama artık hiç katılmıyorsunuz.
- Şarkı festivallerinin modası geçti. Bakın ben San Remo’da şarkı söylerken tek kanal vardı ve İtalya bir hafta boyunca bu festivale odaklanırdı. Kazanan milyonlar satardı. Şimdi yarışma programları var, reality şovlar var, sitcom’lar ya da diziler var. Kimse festival izlemiyor. Konuk olarak bile gitmiyorum.
? Ekim ayında 7 ay sürecek bir turneye çıkacaksınız. Türkiye de var mı listede?
- Organizatörler üzerinde çalışıyor, bazı konserlerin tarihleri ve yerleri belli. Ama hâlâ şubat ayında boş tarihler var ve doldurma anlaşmaları yapılıyor. İstanbul olur bence. Çünkü son İstanbul konserim çok harika geçmişti.
? Demin Tarkan’dan söz ettiniz durup dururken...
- Tarkan’ı izledim. Gerçekten güzel adam ve sahnesi harika, yakışıyor ve kıymetini bilin derim. İtalya’da tahmin edilenden fazla tanınıyor. Geçenlerde bir alışveriş merkezinde o akıcı ritmik şarkısı (Dudu dudu) çalıyordu. Hemen tanıdım.

271 KEZ MİLLİ OLDUM

? Şu anda İtalya’da en çok milli forma giyen sporcusunuz.
- Evet Nazionale dei Cantanti (Şarkıcılar Milli Takımı) kaptanıyım. Yılda 25-30 maç oynuyoruz. Geliri çeşitli kurumlara gidiyor. Örneğin depremzedeler için Juventus ile maç yapacağız.
? Kaç kez milli oldunuz?
- 271 olacak haftaya.
? Şarkıcı olmasaydınız?
- Kesin futbolcu olurdum. Teklifler de aldım Roma’dan, Juventus’tan. Ama müzik ağır bastı.
? Hayatınızda yapmak istediğiniz de yapamadığınız bir şey var mı?
- Hâlâ blues türü bir şarkı besteleyemedim. Ama sonunda o da olacak.
? Onca ünlü yabancı şarkıcı ile düet yaptınız, birlikte konser verdiniz. Sizi en etkileyen isim kim oldu?
- Tek isim vermek zor. Tina Turner ile sahneyi paylaştım. Carlos Santana ile konserimiz de ses getirmişti. Sırada Beyonce var.

ece**
06-06-09, 14:26
waayy bee tarkanımm benim yaaa..."italyada tahminedeilenden fala tanınıyor...!" herkese cwp olur bu..:) biz tarkanımızın kıymetini çook ii bilioruzz ama dier bilmeyenlerde artık açsınlar bence gözlerini we kulaklarını !!türkiye'de bi dew war ama adam gibi kıymet bilen yokk !!!!!gerçi burada sanatçıya çokta değer werilmio o da ayrı bi tartışma konusu...

qüccin
06-06-09, 14:45
olağan bi yorum ztn bu hiç şaşırmadm:) ahh bıde turkıye tarkanın deerini bılse...

eLiF
06-06-09, 16:39
bi de türkiyede bilinse kıymeti ..
çok güzel bi yorum yapmış=)

Yakisikli89
06-06-09, 16:45
noktayi koymus. kapak olsun dilli düdüklere derim ben :)

starzu
06-06-09, 20:31
:10:güzel konuşmuş duygularımıza tercuman olmuş:10:

MEGASTAR
06-06-09, 21:12
Artik Tarkan ile ilgili bu tur yorumlara sasirmiyorum, cunku o ztn kendini kanitlamis bi MEGASTAR:))

ecemaşkısı
06-06-09, 21:20
KesinLikLe doğru..Kıymet biLmioruz ki :S

*HiLaL*
06-06-09, 21:56
Herkez biLiyOrda deqerini 1 Türkiye biLmiyOr asLnda Türkiyede biLiyorda KISKancLk sanrm.. TarKanmm yhaaa ye$iL qözLerine kurbann :)

Ganador
06-06-09, 23:00
hep diyorum Tarkan avrupada cok taniniyor diye.Hatta onun icin megastar fln denmiyor,avrupanin popstarlari arasinda gosteriliyor.

Simarik zamani italyada herkes onu soruyordu o sarkiyla gercekten butun avrupayi fethetti

tarkaseksüel
07-06-09, 00:07
vay be ne kadar gurur verici bçyle şeylri duymak keşke kendiside görebilsee

trknmania
07-06-09, 00:29
yine bir tarkan klasiği:)herzaman ki gibi çoook gurur verici;)valla biz değerini gayet iyi biliyoruz tarkanımın:)bilmeyenlere de kapak olsun bu haber:))))

Ferya
07-06-09, 00:39
Biz Kiymetini biliyoruz da,birde kiskananlar kiymetini bilse,Ama güzel söylemis Tarkanin kiymetini bilin diye.

kevser
07-06-09, 15:22
işte haber diye buna derim ben acaba bu haberi duyanlar yine nasıl bi taş atarlar tarkana

siboss1992
08-06-09, 15:15
ya hic fark ettiniz mi bu aralar cesitli ülkelerden sanatcilar tarkani nekadar begendiklerini söylüyorlar.. gurur vericii..

hilfa
08-06-09, 18:17
yine bir tarkan klasiği:)herzaman ki gibi çoook gurur verici;)valla biz değerini gayet iyi biliyoruz tarkanımın:)bilmeyenlere de kapak olsun bu haber:))))

:10:bu sözleri pankart yapıp asmak gerekir:10:Tarkanım bir numara:10: