PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi şarkı kaç para?

didar
05-06-09, 14:46
Hangi sanatçı bestesi kaç paraya satıyor?

Yaptıkları besteleri beğenilme garantili olan bestekarlar krizde düşürdükleri fiyatlar tekrar arttırdı. Ancak şarkıcıların üst üste albüm çıkarması piyasanın canlanmasına neden oldu. Hal böyle olunca bestekarlar da kendilerine yüzde 30 zam yaptı...

Ekonomik krizden önce kendilerinden eser isteyen şarkıcılardan astronomik ücretler talep eden ünlü bestekarlar, geçtiğimiz sonbaharda etkisi görülmeye başlayan krizle birlikte fiyat düşürmüşlerdi. Kriz öncesi euro ve dolar üzerinden beste satan sanatçılar, krizin etkisiyle şarkı başına istedikleri ücreti Türk Lirası'na çevirmişlerdi. Böylelikle şarkı sözü ve beste fiyatlarında yüzde 50'ye varan bir düşüş yaşanmıştı. Örneğin, krizden önce şarkı başına 35 bin euro istediği bilinen Sezen Aksu'nun kriz sonrası tarifesi 35 bin TL'ydi.

Krizden önce her bestesinden 40 bin dolar istediği bilinen ünlü sanatçı Kayahan, krizle birlikte bu ücretini 30 bin TL'ye düşürmüştü. Ancak yeni yılla birlikte müzik piyasasının hareketlenmeye başlaması ve yaklaşık 30 sanatçının yeni albüm çıkarmak için stüdyoya girmesi nedeniyle şarkı sözü ve beste fiyatları yeniden yükseldi.

Sezen Aksu, Kayahan, Serdar Ortaç, Yıldız Tilbe, Nazan Öncel gibi beğenilme garantili parçalar üretebilen sanatçıların şarkılarına talep çok olunca, bestelerin fiyatı da yüzde 30'a varan oranda yükseldi.

Kimin bestesi kaç para?

Sezen Aksu: 40 bin dolar
Nazan Öncel: 35 bin dolar
Sinan Akçil: 35 bin dolar
Kayahan: 30 bin dolar
Tarkan : 30 bin dolar
Yalın: 30 bin dolar
Şehrazat: 25 bin dolar
Mustafa Sandal: 15 bin dolar
Serdar Ortaç: 15 bin dolar
Yıldız Tilbe: 10 bin dolar
Altan Çetin: 10 bin dolar
Bülent Özdemir: 10 bin dolar
Aşkın Tuna: 8 bin dolar
Sibel Alaş: 6 bin dolar
Fettah Can: 6 bin dolar

var mı bilmiyorum baktım ama göremdim.eğer varsa özür dilerim.

ece**
05-06-09, 14:52
serdar ortaçın ki azmış yaaww..güzel şarkılar yazıo oysaki...

ekrem
05-06-09, 15:24
Serdar ortaçınkinin az olmasının sebebi yabancı şarkıların üzerine türkçe söz yazması mustafa da aynı şekilde ama Sezen aksu,Tarkan,Nazan öncel gibi müzisyenller altyapısınıda kendileri hazırlıyo yani tabir-i caizse yoktan var ediyolar...(bunlardan haberi olmayan saflarda Tarkan'la serdarı kıyaslıyolar)

tarkaseksüel
05-06-09, 15:28
bana burada serdar ortaç ile yıldız tılbenınkı az geldi gerçiyıldız tilbe sonzamanlardapek iyi değil ama :S

starzu
05-06-09, 18:09
vay be listeye dördüncü girmiş çoğu besteciyim diye geçinenleri sollamış helel olsun sana tarkan şarap gibisin durdukça deyerin artıyor şimdi bazılarının kıskançlık damarı tutmuştur kıskananlar çatlaaasııınnn:18::18::18:

TheLastAirBender
05-06-09, 18:23
Hadi digerlerini anladık da Yalın kim yaaa bu parayı buna veren enayiler varmı acaba anlamadım gitti mıy mıy hiç sevmiyorum kendisini...

siboss1992
05-06-09, 18:32
vay be listeye dördüncü girmiş çoğu besteciyim diye geçinenleri sollamış helel olsun sana tarkan şarap gibisin durdukça deyerin artıyor şimdi bazılarının kıskançlık damarı tutmuştur kıskananlar çatlaaasııınnn:18::18::18:

ne güzel söledin ya... :18:

HakanÇelik
05-06-09, 19:36
Listenin doğruluğu tartışılır. Tarkan şarkılarını satmıyor ki, şarkılarına değer biçsin. Tarkan bugüne kadar sanatçılara verdiği şarkıların birçoğunu hediye etmiştir. Ayrıca listede bestesi 15 bin dolar değil, 15 kuruş etmeyecek şarkıcılar var. ÖRN: Serdar Ortaç.

gülcan
05-06-09, 19:42
Serdar Ortaç'ın yabancı şarkılar üzerinden şarkı sözü yazdığını bilmiyordum.Tarkan zaten çok güzel şarkılar yapıyor sözler yazıyor.En güzel örneği Metamorfoz Albümü Pare Pare şarkısı örnek olabilir.Ayrıca Tarkan'ın şarkılarını parayla satıcağını hiç sanmıyorum, ama diğerlerini bilmem.Bol kazançlar ne diyelim...

**MegaStarkan**
05-06-09, 20:15
Liste tamamen yanlis... Yildiz Tilbe canli yayinda bir kere aciklamisti sarkilarinin fiyatini, daha düsükdü. Video'yu bularsam eklerim. Medya ucuk rakamlar gösteriyor hep.

ultrAslan
05-06-09, 20:24
Tarkan beste için aldığı ücretleri kendine istemiyor bağış yaptırıyor zaten diğerlerinin kategorisine sokmamak lazım.

TEVETOGLU
05-06-09, 20:36
İnşallah Tarkan da istediği şarkı sözlerini hakkıyla yorumlayan kişilere verir.Nitekim de öyle yapıyor.

eskalen
05-06-09, 21:59
Tarkan bestelerinden para aldigini sanmiyorum...Cunku bestesi ile destek veriyor tarkan zaten..Medya abartiyor gibime geliyor bu sarki fiyatlarini....Toplumda bu fiyatlari gorunce, besteci olmak vardi diyebilir yani!!! Bence yanlis yani dogru tespit yapilip verilse daha iyi bu tur veriler....Bu arada Serdar Ortac bircok yabanci sarkinin,bestenin uzerine soz yazip cok yaptigi vardir evet...Buna ornekler, hepimizin de bilidigi sarkilar; Sor , Beni unut, Gitme ve aklima gelmeyen bir kac tane daha :)

eLiF
05-06-09, 23:18
tarkan bestelerini hediye ediyor diye biliyodum?? zaten onun bestelerine paha biçilemez =)

*HiLaL*
06-06-09, 23:42
TarKan Hediye ediyOr veya yardm icin kuLLaniyOr diye bLiyOrum bende.. ama Serdar ortac benCe cok qzL $rkLar yapiyOr siz niye beyenmiyorsunuz ?

didar
07-06-09, 14:26
listenin doğruluğu hakkında hiçbir fikrim yok.internette buldum siteye ekledim.

kevser
07-06-09, 15:15
bana pekde inandırıcı bi liste gibi gelmedi hele de tarkanın bestelerini satıyo olması üstüne üstlük belirli bi fiyat biçmesi

prenses_elaa
10-06-09, 11:07
serdar ortaca çok bile veriyorlar tarkanım daha fazla hak ediyor