PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TARKAN, HASANKEYF ve HAWAR

me_like
05-05-09, 20:52
Terör örgütünün koordinasyon birimleri yurt dışında Ilısu Barajı’nın yapımını engellemek için kredi veren şirketler ile görüşüyorlar açıklaması bir nevi “Hasankeyf” üzerine titreyen hemen herkesi terörize ederek, aba altında sopa göstermekti. Bu söyleme rağmen onurlu bir sanatçı Turizm Bakanı ile görüşerek net bir tutum sergiliyordu.

Tarkan, Doğa Derneği Genel Müdürü Kurt, Derneğin Başkanı Güven Eken ve dernek üyelerinden oluşan heyetle Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ı göğsünde “Hasankeyf Yok Olmasın” yazı ile ziyaret ediyor ve Bakan’a tişört armağan ediyordu.

Tarkan, Hasankeyf’i ziyaret ettiğini, tarihi kentten çok etkilendiğini dile getirerek, “Hasankeyf’in, UNESCO’nun kültürel ve doğal miras kriterlerinin 9’una uyduğunu öğrenince bu görüşmeyi düşündüm. Burası için elimizden gelen ne varsa görüşelim istedim. Bakalım, inşallah iyi sonuçlar alacağız. Hasankeyf’i mutlaka kurtaracağız” diyordu.

Baraj projesiyle ilgili sıkıntılarının olduğunu belirten Tarkan, “ Ben şahsi olarak böyle bir barajın yapılmasını pek istemiyorum. Çünkü Hasankeyf, kültürel değer, doğal miras anlamında çok değerli bir yer” diyordu.

Ünlü ve onurlu sanatçı sözlerini şöyle sürdürüyordu:

“Mısırdaki piramitler UNESCO’nun 10 kriterinden 3’ünü, Çin Seddi 5’ini, Kapadokya 4’ünü tamamlamışken Hasankeyf 9 kriteri tamamlamış olması bizi etkiledi. Ulusal bir değer olması gereken bir yerken sular altında kalacak olması beni üzüyor, hepimizi üzüyor. Aslında çok da agresif bir tavırla gelmedik buraya. Zaten toplantı da çok olumlu, güzel geçti.”

Bakan Günay’ın kendilerine elinden gelen her türlü desteği vereceğini ilettiğini de anlatan Tarkan, “ Karşılık ben de bu ülkenin turizm elçisi olarak onlara destek vereceğimi söyledim. İnşallah Hasankeyf’i kurtaracağız ve Hasankeyf yok olmayacak. Doğal yaşam da korunmuş olacak.

Ben, ayrıca oradaki tarihi eserlerin taşınması fikrine de sıcak bakmıyorum. Çünkü oraya ait her şey ne varsa, aynı tatta olacağına inanmıyorum. Bakan söz vermedi ama her türlü desteği, elinde geleni yapacağına söz verdi. Onu da tabii anlıyorum. Karşılaştığı zorlukları, bu konuyla ilgili çünkü arkasında bir yığın başka şeyler dönüyor. Biz sadece başka şeyler için geldik buraya. Bir savaş açmak için değil, çok pozitif tavırlarla geldik ve çok da hoş ayrılıyoruz. Çünkü bize destek olacağını söyledi. Yanımızda olacağını söyledi. İnşallah Hasankeyf’i kurtaracağız, hep birlikte” dedi.

Ve ünlü sanatçı, “Her şey mümkün inanırsan” sözlerinin ardında “Uyan, Uyan” adlı şarkısından bir bölüm okudu.

Şimdi sorum sizlere? Batmanlılar, Hasankeyfliler, Diyarbakırlılar, Mardinliler, Siirtliler, tüm Doğu ve Güneydoğulular. Tarih ve Kültür aşığıyım diyenler. Tarkan’ın dediği gibi her şey mümkün, uyanacak mısınız? Yoksa uyumaya devam mı edecek misiniz? Tarkan Hasankeyf için çırpınırken yörenin yetiştirdiği Kürt kökenli ünlü sanatçılar ne halt yiyiyorlar? Tarkan gibi hangisi olumlu, demokratik ve kavgasız bir çaba içine girdi söyler misiniz?

Bergama Direnişçisi Oktay Konyar ile konuşuyorum. Eylemcilerin piri Oktay hoca dedi ki “ Latif Bey sizinkiler demokratik tepkilerden bile korkar olmuşlar.” Evet, benim halkım demokratik tepkilerden korkar hale gelmiş, pısmış, sinmiş bir haldedir.

Bir yazar, bir gazeteci, bir öğretmen ve bir aydın olarak ben sessiz kalamazdım. Ilısu’dan Hasankeyf’e kadar olan o vadiyi adım, adım dolaşan ben, baraj ile sular altında kalacak Muvele’de (Kelekçi) er öğretmenlik yapan ben; çocukluğundan günümüze kadar Gercüş’e bağlı köyümüz ile Batman arasında mekik dokurken Hasankeyf ile bütünleşen ben ve de 1968 yılında gazetecilik mesleğine başladığım günden bu güne değin Hasankeyf”i yazan ben nasıl susabilir, sessiz kalabilir, pısabilir, sinebilirdim ki?

Bu yüzden birçoğunuzun bildiği gibi “Hawar Hasankeyf’in Çığlığı” adını verdiğim 4 renk ofset, A/4 ebadında Hawar kitabını bastım. Hasankeyf için korkanlar, pısanlar, uzakta duranlar ne yazık ki “Hawar” kitabım içinde aynı tepkiyi gösterdiler. Birkaç duyarlı dostum, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen’in sembolik olarak aldıkları 25’er kitap dışında “Hawar” kurumların Bölgede gereken desteği vermediğini üzülerek yazmak zorundayım.

Hiç ilgisi olmayan yaşadığım şehir olan Konya’da ise dostlarım Vakko gömlek yerine 25-30 ar “Hawar” alıp tarih ve kültür seven dostlarına hediye ediyorlardı. Bir sonraki ziyaretimde bana, “Latif Bey, kitabını armağan ederek öylesine iyi bir şey yapmışız ki, dostlarımız son derece sevindirdik” demişlerdi. Peki, coğrafyamdaki Sivil Toplum Kuruluşları, kurumlar ve “Hasankeyf için canımızı feda” diyenler ne yaptı? Kocaman bir hiç.

Batman’ın bir dönem öncesi Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’ın “Hawar” kitabı konusunda yaptıklarını yazmaya kalkışırsam bir ciltlik eser oluşur. Önce kitabıma sponsor olan Kalkan, kitabım baskı aşamasına geldiğinde, beni aylarca oyaladıktan sonra hiçbir sebep göstermeden vazgeçti. O saatten sonra geri dönemezdim ve 20 milyar emekli ikramiyemden ödeyerek kendi imkânımla “Hawar Hasankeyf’in Çığlığı” kitabını bastım.

Hasankeyf sevdası budur. Ama uslanmamıştım, bu sefer Kültür hizmetinden bin kitap alma sözü veren Kalkan bırakın bin adet bir âdetini bile satın almadı. Ki, Hasankeyf için ölüm orucuna başlayacağını söyleyende aynı kalkandı. Gerçekten Hasankeyf için yüreği yanan kim? Tarkan mı; Kalkan mı? Yapılan eylem ve girişimlere baktığınızda anlarsınız. Kalkan ve Hasankeyf konusunu neden bugüne kadar gündeme getirmediğimi soranlara verecek tek cevabım var. DTP’ye bir kişinin birey olarak yaptığı yamukluğu koca bir camiaya mal ederek zarar vermek istemediğim için.

Yine, sanatçı Tarkan’a dönecek olursam Batman Çağdaş’ın 25 Nisan günü yayınlanan haberine göre Bakanla görüşen dev starın Hasankeyf’e uygun bir zamanda çıkarma yapacağını duydum. Antik kent için bestelediği yeni şarkıyı Dicle kenarında seslendirecek. Şimdi siz böylesine tarih ve kültür sever bir sanatçıyı bağrınıza basmaz mısınız? Hasankeyf gibi bir tarihin Ilısu Barajı’na feda edilmemesi için gösterdiği çaba nedeniyle “iyi ki analar senin gibi evlatları ve sanatçıları doğurmuş” demez misiniz?

Tarkan’ın ve Doğa Derneği yöneticilerinin bu yaklaşımından bizler gereken dersleri çıkaracak mıyız? Batman’da Hasankeyf Gönüllüler Derneği, Diyarbakır’da Hasankeyf Girişim Grubu dışında dişe dokunan bir faaliyette bulunan çıkmayacak mı?

Hawar kitabımda defalarca yazdığım gibi, tekrar yazmak istiyorum. Vurmadan, kırmadan, dökmeden, büyük yıldız Tarkan’ın dediği gibi; Bu olaya agresif bakmamalıyız. Sadece başka şeyler için ses vermeliyiz. Kimseye savaş açmıyoruz. Pozitif tavırlarla yol almalıyız. Ve çok da hoş yol alabiliriz. Çünkü biz haklıyız ve kazanacağız. Nitekim haklı olduğumuz için bu güne kadar verilen bütün kredileri durdurmadık mı? İnşaatı paydos ettirmedik mi?

Hasankeyf’i sulara gömmek isteyenler gibi biz karşı çıkanlar da onların sözcüğü ile hep bir ağızdan “Durmak yok yola devam” diye haykırmalıyız. Bıkmadan, usanmadan, her ortamda demokratik tepkimizi ve proje karşıtı tavrımızı ortaya koymalıyız. Korkmadan, sinmeden, pısmadan yola devam etmeliyiz. Çünkü su uyur düşman uyumaz. Bakın İngiltere hükümeti yine kredi vermek için bir takım yasal değişikliklere gitmeye başladığını duydum. Batılılar para kazanma hırsı ile tarihimiz, coğrafyamız, ekolojik yapımızın değişmiş hiç umurlarında değildir. Onlara fırsat vermemeliyiz. Hawar’ı alın, okuyun, okutun. Niçin Ilısu’ya karşıyız bu kitaptaki bilgilerle en kati yürekleri safınıza çekersiniz.

Not: “Hawar Hasankeyf’in Çığlığı” kitabı hakkında detaylı bilgi için mlatifyildiz.com sitesine girmeniz yeterlidir.

http://www.batmancagdas.com/index.php?teamt=yazar&yazi_no=1748&yazar_kod=yazar1018

hilfa
05-05-09, 21:07
Tarkanımın kıymetini yeni mi anlamaya başlamışlar acaba:29: güzel yazmış yazmasına da biraz da kendi kitabinin reklamı gibi geldi bana:22:

starzu
06-05-09, 00:51
ünlü ve onurlu sanatçı