PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kürt Sanatçıların Yapamadığını 'TARKAN' Yaptı!

me_like
20-04-09, 13:02
KÜRT SANATÇILARIN YAPAMADIĞINI

SANATÇI “TARKAN” YAPTI!

* Kürt sanatçılarının yapamadığını bir döneme imza atan, Türkiye’nin pop müzik kültürünün öncüsü ve bugün de kaybolacak tarihe ‘dur’ demeyi bilen kültür elçisi olan Tarkan…

BAKAN’A TARİHİ DERS!

Ne; Şiwan Perver…Ciwan Haco… Ne de sonradan popüler olan Kürt sanatçılar, bugün binlerce yıllık tarihin yok olması karşısında direnç göstermişlerdir. Ama Kürt kökenli olmamasına rağmen pop müziğin öncü ismi sanatçı Tarkan, “Hasankeyf’e sahip çıkanlara siyasi benzetme yapanlara da” kimliğiyle gönderme yaparak tarih severliğin siyasetle ilgili olmadığını Kültürü’ne uzaktan Bakan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a da ironi bir tarih dersi verdi.

SANATÇIDAN BAKAN’A TARİHİ GÖNDERME!

Her kesimden hayran kitlesine sahip, milyonların sevdiği sanatçı Tarkan’dan 33. Turizm Haftası etkinliklerinde Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a, Hasankeyf adına tarihi bir ziyarette bulundu; “Turizm etkinliklerini Hasankeyf’te kutlamıyorsunuz, bari biz size Hasankeyf’i getirelim” eğretilemesiyle tarihi gönderme faslının yaşandığı ziyaret gerçekleştirildi. Bir gün olsun sol görüşüyle ekranlarda ve basında gündem konusu olan Kültür-Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir gün olsun dünyanın en güzel yerlerinden ve açık hava müzesi olan Batman’ın otantik kenti Hasankeyf’e etkinlik kapsamında kutlamalara katılmadı. Kültür Turizm Bakanı bile kendi haftasında tarihi kentinde kutlamalara katılmıyorsa artık ne denir ki…!

10’DAN 9’U TAMAMLANDI

Tarkan, görüşmeden ayrılırken, gazetecilere yaptığı açıklamada, baraj projesiyle ilgili sıkıntılarının olduğunu belirterek, "Ben şahsi olarak böyle bir barajın yapılmasını pek istemiyorum. Çünkü Hasankeyf, kültürel değer, doğal miras anlamında çok değerli bir yer Hasankeyf, UNESCO’nun 10 kriterinden 9’unu tamamladı. Mısır’daki piramitler 10 kriterden 3’ünü, Çin Seddi 5’ini, Kapadokya 4’ünü ve Hasankeyf’in 9 kriterle bunu tamamlamış olması bizi etkiledi. Ulusal bir değer olması gereken, bir yerken sular altında kalacak olması beni üzüyor, hepimizi üzüyor. Aslında çok da agresif bir tavırla gelmedik buraya. Zaten toplantı da çok olumlu, güzel geçti” dedi.

Bakan Günay’ın kendilerine elinden gelen her türlü desteği vereceğini de ilettiğini anlatan Tarkan, "Karşılık da ben de bu ülkenin turizm elçisi olarak onlara destek vereceğimi söyledim. İnşallah Hasankeyf’i kurtaracağız ve Hasankeyf yok olmayacak. Doğal yaşam da korunmuş olacak." diye konuştu.

Türkiye’nin Kültür Turizm Bakanı Günay, tarihi açık hava müzesi olan Hasankeyf’e gelecek mi, yoksa hala gelmemekte kararlılığını mı gösterecekti. Sanatçı Tarkan ve Bakan arasında bu konuda görüşüldü bakın nasıl oldu bu olay;

YORUM FARKI

Tarkan, Bakan’dan Hasankeyf’e geleceği sözünü alıp almadığının sorulması üzerine de şu karşılığı verdi: "Vermedi sözünü ama her türlü desteği, elinden geleni yapacağına söz verdi. Onun da tabii anlıyorum karşılaştığı zorlukları, bu konuyla ilgili çünkü arkasında bir yığın başka şeyler dönüyor. Biz sadece başka şeyler için geldik buraya. Bir savaş açmak için değil, çok pozitif tavırlarla geldik ve çok da hoş ayrılıyoruz. Çünkü bize destek olacağını söyledi. Yanımızda olacağını söyledi. İnşallah Hasankeyf’i kurtaracağız, hep birlikte..."

TARKAN BİLE FARKETTİ, BAKAN GÜNAY’I !

Sanatçı Tarkan bile fark etti. Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, Hasankeyf’i ziyaret etmediğini. Bugüne bugün AKP kabinesinden Hasankeyf’i gezen kimse olmadı. Sanki hükümetin ve ülkenin Başkanı Tayyip Erdoğan, Hasankeyf’e ziyaretleri yasaklamıştı kabinesine.

Acaba Erdoğan, AKP’li tüm vekillere ‘Hasankeyf’e gitmeyin’ uyarı mı yapmıştı; neden AKP’li hiçbir vekil ve bakanlar, Hasankeyf’e gelmiyordu. Ürgüp gibi bir mekanda Turizm haftalarını kutlayanlar, Hasankeyf’i onure etmekten korkuyorlar mıydı? Merak ediyoruz, neden Adalet ve Kalkınma Partisi otantik kenti ziyaret etmiyor…!

ARABİSTANDAKİ KALEYİ YIKMAYIN DEDİLER AMA…

Biliyorsunuz, bundan kaç yıl önce Suudi Arabistan’da Osmanlı döneminden kalan bir kale vardı. Arabistan yönetimi o kaleyi yıkıp yerine lüks bir otel yapmak istemişti ki, o kalenin yerinde şimdi yeller esiyor. Türkiye hükümeti ise medeniyetin doğduğu ülkeye kaleyi yıkmasının tarihe darbe olacağını söylemiş ama, Suudiler ise Türkiye’yi değil kendi tercihlerini kullanarak kaleyi yıkıp oteli diktiler.

Aynı Türkiye ise bugün tarihi kente değer vermek yerine, onu hem;

Baraj suları altında bırakmayı…

Etkinliklerde ziyaret etmemeyi … Tercih ediyor. Bugün bir turizm etkinliğini yapılıyor ama ne tarihi kentte kutlama yapılıyor ne de ülkenin Bakanı Hasankeyf’i görmezden geliyor. Hep kelek yarışmasıyla Hasankeyf’e yapılan Kelek’in, hükümet tarafından haddi hesabı yok.

HASANKEY’E KELEK YAPTILAR!

Bir zamanlar Bulgaristan’dan göçmen bir şarkıcı tüm müzik piyasasında “Yapma bana numara” şarkısıyla listelerde ilk sıralara çıkmıştı. “Yapma bana numara” şarkısını söyleyen Ciguli’ydi. O şimdi yok ama “yapma bana numara” Türkçe’nin dil literatürüne girmeyi başardı. İşte o “ yapma bana numara” bugün Hasankeyf’in hükümete yapmış olduğu gönderme olarak hafızalarınıza kazınacak. Hasankeyf hükümete şunu söylüyor;

“Yapma bana numara, ara da bir kelekle olmaz tarihimin bütünlüğü… Ne geldin ne de selam gönderdin. Yaptın bana bir numara senenin bir günü, o da oldu kelek… Ben Artuklu’nun göz nuru Selahaddin’in meç gölgesi, şimdikinin ise kepçe gölgesindeyim, ben atıyla kalenin üzerinden uçan mitos Hasan’ın keyf’iyim, ben Hasankeyf’im…”

TARİHE SAHİP ÇIKMAK SUÇ DEĞİL!

Tarihe sahip çıkmak suç değil.

Bugün Hasankeyf’i koruyanlar siyasi ideolojik nitelendirmelerle ön yargıyla bakılıyor. Batman’da Hasankeyf’e sahip çıkanlar, bölücü nitelendirilirken sanatçı Tarkan’ın, tarih için Hasankeyf’i koruması ise bu nitelendirmelerin önünü keseceğe benziyor. Tarihi korumak ve ona sahip çıkmak suç ise biz “suçluyuz”, tarihi gömmek isteyenler ise “barbar olan Moğollar’dan farkı yoktur”…

Siz sahip çıkmasanız bile biz sahildeki deniz yıldızı misali sahip çıkacağız…

Batman Çağdaş Gazetesi / Arif Arslan

http://www.batmancagdas.com/index.php?teamt=yazar&yazi_no=1672&yazar_kod=yazar1000

didar
20-04-09, 15:41
bravobravobaşka diyecek kelime yok.tarihimize sahip çıkalım.ilk adım tarkanadan.herkeze örnek olur inşallah bu davranış.Tarkanın çabaları boşa çıkmaz inşallah.bravo:29:

MEGASTAR
20-04-09, 16:38
kurt sanatcilar derken neyi kastediyolar ki bunlar, Turkiye iki ulkeden olusuyormus gibi? cok sacma bi haber, hem siwan perwer bundan 1 sene once ulkeye girmeye izni bile yoktu. TARKAN a gelince o Turkiyenin MEGASTAR yani butun milletin, Ulkenin, cografyanin, tabii ki de bu duruma duyarsiz kalmicakti, hem Siwan Perwer bakanliga gitse kabul edilecekmiydi. Ciwan Haco ya gelince o Suriye li bir kurt biz Turkiye kurtleriyle alakasi yok hem Hasankeyf T.C sinirlari icerisindedir, Suriye deil.

haber icin tsk....

**MegaStarkan**
20-04-09, 17:19
Manset yapicam diye kendini cok kasmis yazar... provakatif olmus.
Saydigi sahislar Tarkan kadar etki yaraticak degillerdi. Medya mensuplari bunlari cok iyi biliyor aslinda... sirf yazisi ilgi görsün diye Kürt sanatcilari da ortaya atim, diger yapilan haberler den farkim olsun diye yazilan bir yazi oldugu apacik ortada... ama Türkiye'deki magazin yazarlarin lisans'i ile degil daha cok bu tür seylere bas vurarak ilgi cekmeye calisdiklarini hepimiz biliyoruz. Yazdigi diger kisimlar daha önce'de yazilmisti; yorumsuz... Haber icin tesekkürler.

tarkan_karma
20-04-09, 17:49
Saydigi sahislar Tarkan kadar etki yaraticak degillerdi. Medya mensuplari bunlari cok iyi biliyor aslinda... sirf yazisi ilgi görsün diye Kürt sanatcilari da ortaya atim, diger yapilan haberler den farkim olsun diye yazilan bir yazi oldugu apacik ortada... ama Türkiye'deki magazin yazarlarin lisans'i ile degil daha cok bu tür seylere bas vurarak ilgi cekmeye calisdiklarini hepimiz biliyoruz. Yazdigi diger kisimlar daha önce'de yazilmisti; yorumsuz... Haber icin tesekkürler.

söylenmesi gereken şeyi ztn söylemişsin bence:41:

Bounce21
20-04-09, 21:21
Tarkanim simdiye kadar hangi davranisiyla örnek olmamistir? dogaya cok kiymet veriyor ve asla ortaya turk kurt ermeni sorununu da salmaz... örnek bir insan iste. Keske butun dunyayi Tarkan idare etseydi ne guzel olurdu yaaa :)

ece**
20-04-09, 21:25
Tarkanim simdiye kadar hangi davranisiyla örnek olmamistir? dogaya cok kiymet veriyor ve asla ortaya turk kurt ermeni sorununu da salmaz... örnek bir insan iste. Keske butun dunyayi Tarkan idare etseydi ne guzel olurdu yaaa :)

katılorum ..kötülük,kaynakların yok olması vs. olmazdı heralde:4::4::19:

Bounce21
20-04-09, 21:50
Aynen, savaslar filan olmuzdu.. dostluk icinde yasayib giderdik.. ama nerdee..

flores
21-04-09, 00:49
mence bunu yazan muxalifetci bir qazetcidi

*HiLaL*
21-04-09, 00:57

BeNde Sana KaTILyIOrum ;):8::27:

siboss1992
21-04-09, 11:06
her sanatciya kismet olur böyle bir davranis insallah..

hilfa
21-04-09, 12:16

:29:sana katılıyorum doğru söze ancak şapka çıkarılır:22:gazetecilik diplomayla olmuyor:5:

erdem
21-04-09, 18:33
işte tarkanın farkı da bu zaten...

ezel1710
22-04-09, 11:44
bitane o bitane bravobravo