PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : türkçe yasak ama radyolarda tarkan çalıyor

tarkaseksüel
14-03-09, 12:21
Flaman işyerlerinde Türkçe konuşma yasağı...
Belçika´da firmalarda Türkçe konuşma yasağı mı başlıyor?

Belçika´da özellikle Flaman kesiminde hizmet veren firmalarda sayısı artmaya başlayan ´İş yerinde Türkçe konuşma yasağı´ uygulaması tepkilere neden oluyor.

Yaklaşık 2 yıl önce Genk´de ilk uygulaması yapılan yasağın ardından benzer uygulamalar çeşitli firmalar tarafından devam ettiriliyor. Buna son örnek olarak Gent´de bulunan 150 kişilik Benteler firması yasak kervanına katıldı. Çalışanlarının yüzde 60´ını Türklerin oluşturduğu firmada bir süredir anadilde konuşma yasağı sürdürülüyor.

Firma yetkilileri yasal dilin Flamanca olduğunu ve buna uymayanların işten çıkartılabileceğini söylerken Türk kökenli işçiler ise olayın psikolojilerini bozduğunu, pek çok arkadaşlarının Türkçe konuştukları için ırkçı sözlere ve muameleye maruz kaldığını söyledi. İsmini vermek istemeyen bir işçi ´Flamanca dışında dil yasaksa radyoda İngilizce şarkılar söyleniyor. Hatta Tarkan´ın Türkçe parçaları bile çalınıyor" diyen işçiler bu durumun iş performanslarını olumsuz etkilediğini kaydediyor. "Bu olaylar benim performansımı yüzde 50 oranda düşürüyor. Etkileniyorum yani. Moralim bozuluyor, çalışamaz hale geliyorum. Bazen çok sinirli oluyorum. Üzerime her gün bir baskı hissediyorum. Bizi dışlıyor. Ayrımcılık söz konusu. Biz burada hala bir azınlığız. Hakkımızı da arayamıyoruz. İstersek Türkler olarak fabrikadaki üretimi durdururuz. Ama bir birliktelik yok.´

Öte yandan sendikalara yapılan itirazın molalarda konuşabilirsiniz denerek geçiştirildiği ancak fabrika yönetiminin molalarda da konuşmaya izin vermediği öğrenildi.

BELTÜRK

hilfa
14-03-09, 13:30
:14:bu nasıl bir insanlıktır böyle bize gelince insan haklarından bahsederler :14:çok kötü bir durum artık tüm avrupa ülkeleri Türklerden korkmaya mı başlıyor acaba???:5:Tarkanım'a yasak olamazz :29:haber için teşekkürler:22:

:14:bu nasıl bir insanlıktır böyle bize gelince insan haklarından bahsederler :14:çok kötü bir durum artık tüm avrupa ülkeleri Türklerden korkmaya mı başlıyor acaba???:5:Tarkanım'a yasak olamazz :29:haber için teşekkürler:22:

Burda söz konusu Tarkan'i boykotlamak degildir. Söz konusu olan entegrasyondur. Bence iyi yapiyorlar. Resmi dairelerde ve is yerlerinde kürtçe konusulsa bizimde bunu anlayisla karsilayacagimizi sanmiyorum.

Maksat insanlarin kozalarina saklanmalarini engellemek, yasadiklari ülkenin dilini daha cok kullanmalaridir. Ayrica Türkçe anlamayan diger iscilerde bu konusmalari yanlis anlayabilir, dedikodu olarak algilayabilirler. Ayni uygulama okullardada var.
Bi ülkede yasayip o ülkenin dilini konusamamak veya ögrenmeyi reddetmek bence koca bi rezalettir!

Büyütülecek birsey yok. Radyolarda ingilizce sarkilar calinir evet, cunku Flamanca sarki söyleyen Belçikali sanatci sayisi az. Dünya hit listelerinde ne çaliyosa, o calinir bizim radyolarimizda. Türkiyede ki gibi her sokaga cikan sarkici olmadigi icin böyle bir kitlik yasiyoruz ve uluslararasi ingilizce sarkilarla gideriyoruz müzik ihtiyacimizi.

Irkcilik olarak algilayanlari ve böyle komik bi sekilde bunu savunan insanlara sadece gülüyorum. Avrupada ki türkler bu düsünceyle ve Türkiye'ninde gaziyla daha çoooook cahil kalirlar...

Sevgiler,
Duygu

TCFC Yönetimi

erdem
14-03-09, 16:11
ne olursa olsun tarkan her kapıyı açıyor:):):)

serdar
14-03-09, 16:20
Türkiyemizin böyle sacma şeylerle uğrasacak vakti yoktur ve evet tarkanımız radiolarda calmaktadır, ilgilenmiyorum bu tip konular ile

ozgee
14-03-09, 17:00
yasadıgın ülkenin dilini ögrenmeyi reddetmek hos degil gercekten bende cok karsılasıyorum okulda türkceyi ögrenmek istemeyen insanlarla ve bu pek hosnut oldugum bi durum degil ama bu onların ana dilini konusmalarını yasaklamayı gerektirmez o dili ögrenmeye baska yollarla tesvik edilmemliler bence

**MegaStarkan**
14-03-09, 21:57
Bayat argüman radyo olayi.... inanin Avrupa'da yasayan yabancilarin Türkiyede yasayan ana dili Türkce olmayan insanlardan daha cok serbest yasiyorlar. Bunu da ne yazik ki en cok Türk milletimiz kullaniyor ve kendileri Türkiyede olmus olsaydi böyle bir durumu tolere edebilirler midi büyük bi' soru isareti ile sona eriyor... Cogu kesin etmezdi. Birazda hatayi kendimizde aramaliyiz.
KarMa'ya tamamen katiliyorum.

siboss1992
16-03-09, 15:03
cok sacma.. bazi okullarda da türkce konusmak yasak.. bizim okulda bir misal...

MassConfusion
16-03-09, 23:06
Ne kadar saçma birşey ya...

İZMİRLİ
16-03-09, 23:15
eee medeniyet dediğin böyle olsa gerek, hala umudumuz şu zavallı Avrupaya ona yanarım...

ezel1710
18-03-09, 15:26
bence cok dogru bir karar gayet mantikli