PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Birgün Tarkanda Kürtçe Söyleyecek

belfü
29-01-09, 18:25
TRT Şeş'te program yapan sanatçı Rojin TRT Şeş'te yayına çıkma sürecini canlı yayında anlattı. Haber Türk'te katıldığı programda "dilinin devlet tarafından kabul görülmesi hoş birşey" diyen Rojin kendisine fazla misyon yüklendiğinin de altını çizdi.

29 Ocak 2009 Perşembe 00:54

Şarkıcı Rojin, "programına ve kanala yönelik eleştirilerin çok olumlu olduğunu" söylerken programına avukat, doktor ve uzman konuklar çağırdığını izleyicilerden çoğunun daha önceden bilmedikleri birçok şeyi programla öğrendiklerini de ifade etti. "Hatta arayıp Rojin neler öğretiyorsun bizim hanıma diyen eşlerle bile karşılaşıyorum" diyen Rojin, program içerisinde her dilden şarkıların söylendiğini de söyledi.

"Bir gün Tarkan da Kürtçe söyleyecek" diyerek yıllar önce söylediği bir sözü de hatırlatan Rojin "kendi isminin de uzun yıllar Fransızca sanıldığını" açıkladı.

Gazete Hayat.com

szr67
29-01-09, 18:37
normal söyleyebilir tarkan politik bir kişiliğe sahip ne sağ ne sol taraf değil yapar.

**MegaStarkan**
29-01-09, 18:48
Söyler mi söyler, her insanda olmasi gerekdigi gibi sadece insan sevgisi var onda ;)
Sanatsal yönden bakiyor sadece... ve iyi yapiyor.
Tarkan'a da catal aticak degiller... umarim.

gence
29-01-09, 19:21
normal söyleyebilir tarkan politik bir kişiliğe sahip ne sağ ne sol taraf değil yapar.
:)Kimsenin politik bir kişiliği yok ama politikayla ilgili bi görüşü olduğuna eminim.Yoksa bu onun için büyük eksiklik olurdu.Ama sanırım senin biraz yok çünkü bu kürtçe yayınla sağ ve sol görüşü bağladın ya bişey diyemiyorum.Ama siyasi görüşü hakkında konuşmasının yanlış olduğunu düşünüyorum

tarkaseksüel
29-01-09, 19:52
herkes istyediğini yapabılırr

denizmavisi
29-01-09, 21:11
hayatta söylemez ve söylememeli de hele ki o kanalda

hilfa
29-01-09, 21:49
:15:söyleyeceğini zannetmiyorum ama Tarkanım bu ne yapacağı belli olmaz:10:

özge
29-01-09, 22:25
Tarkan ne yapacağını gayet iyi bilir...

bns pnr
29-01-09, 23:28
yaa bn böle seylere karsıyımm inş. sölemez sölesede grurla dinlerim yani fark etmez o cnkü tarkan...

Bounce21
30-01-09, 02:17
Tarkan soylerse bize de dinlemek duser :)

günışığım
30-01-09, 03:29
Bence soylemez politik herseyden uzak surmaya calısan bırı bırgun cıkıpta kurtce solemez soylemıcekte

xmenon
30-01-09, 12:06
İnşallah söylemez, dil olarak kabul bile edilmeyen bir çeşit konuşma tarzında bişeyler söylemesi tarkanın kalitesini bozar bunca yıl uğraştığı kariyeride bulunduğu konumda alt üst olur ve ben bidaha tarkan dinlemem.

HakanÇelik
30-01-09, 12:28
Tarkan söylesin de; Türkçe, Kürtçe veya İngilizce hiç fark etmez.
Ayrıca bu toprakların bir zenginliği olan Kürtçe'ye, bazı arkadaşların
neden bu kadar önyargılı yaklaştığını anlamıyorum. Tarkan ister söyler,
istese de söylemez. Bu "O"nun bileceği iştir. Ama bu Kürtçe'nin yüzyıllardır
bu topraklarda konuşulduğu gerçeğini değiştirmez.

Ferya
30-01-09, 13:08
Tarkan bence Kürtce söylemez,söylemesinde.Hem Ingilizce yi de kürtceyle kiyaslamayin.Ingilizce dünyaca konusulan bi dil,kürtce ise degil.

MassConfusion
30-01-09, 14:01
Eğer Tarkan kürtçe şarkı söylesin Türkiye de işi bitmiştir demektir...

**MegaStarkan**
30-01-09, 14:33
Bu konun hassas bir konu oldugunun farkindayim. Bu yüzden de yazdim "Tarkan'a da catal aticaklar degiller..." sonunda "umarim". Tarkan'a vatan haini damgasini vurmaya calisanlar icin bir koz olucaktir. Fakat bunu yapmaya calisanlar büyük bir gercegi görmemekle mesgul'ler... Türkiye'de Kürtce konusuldugunun ve bu yüzden oda vatanin bir parcasi olmasi.

Kürtce yüz yillardir vardir. Her dil'le esitdir... o dünyaca konusulan dil "Inglizce" den önce dillerde dolaniyordu. Tarih'e göz yumamayiz... Sirf dilin dünyaca yaygin olmamasi Tarkan'in söylememesi gerekdigini göstermez. Politik konulari göz önüne bulundurarak, yorumlar yapiliyor. Sanatsal yönden bakilmiyor. Türkiye'de ki gelismler zaten tereddütle izleniyor dünya tarafindan. Bu gelismeleri her iki tarafda kaldiramiyanlar oldugunun farkinda herkes.

Burdaki bazi yorumlara bakilinca buda öne cikiyor zaten. Asil kendi kendimizi kandirdigimiz ortada... nerde o dostluk, kardeslik slogan'lari? Hayir, iste antipatiniz göz önünde. Her Kürtce söyleyen, Kürtleri savunan o bazen "kiro" olarak kücümselinen halk PKK'ci olarak görülmekte. Neden sadece bu, ama kimse kabul etmiyor... asil basit bir düsünceye sahip oldugunu kimse kabullenmez.

Tarkan'in sölyemesine bende cok tarafdar degilim ama neden'im Kürt'lere antipati duydugumdan degil. Tarkan sirf bazi sarkicilar gibi prim yapmak icin, kendini begendirmek icin vs. söylemesini istemiyorum.

Ülke tüm vatandaslarinindir, bu cogunlukla sünni-türk halkin'dan olusuyor; fakat göz ardi edilemeyen diger vatandaslarda vardir (alevi-türk, sünni-kürt, alevi-kürt[zaza], cerkez, yunan, ermeni vs.). Eger biri bu ülkede sirf Kürtce söyledigi icin bitmisse, ozaman Türkiye devleti, kanalinda TRT'de Kürt'lere yer verdigi icin, ayni sekilde bitmistir mi? Mantiginiza hayranim...

Söyleyip söylememesi tartismaya acik... fakat Tarkan tarafindan bile hicbir tepki görmeden birsey hakkinda da cok kafa yorulmasi, artik dinlemem Tarkan'i gibi cümleler yazarak, gereksiz. Onun sesi yeter...

Bundan sonraki yazilarimiz'da da kirici olmamaya gayret gösterelim lütfen. Forumumuzun amaci zaten bu gibi büyük konulari tartismak degil... ama yönetici olarak da Kürt'leri savunma geregini duyuyorum bu durumda. Forumumuz herkese aciktir, her üyenin sahsi görüsüdür.

...benim icin ne mutlu Türküm diyene degil. Ne mutlu insan olabildim diyene.

MEGASTAR
30-01-09, 17:12
İnşallah söylemez, dil olarak kabul bile edilmeyen bir çeşit konuşma tarzında bişeyler söylemesi tarkanın kalitesini bozar bunca yıl uğraştığı kariyeride bulunduğu konumda alt üst olur ve ben bidaha tarkan dinlemem.

Senden oteki dillere karsi biraz saygi beklerdim, burasi siyasi bir website deil. Ben Kurdum ve Kurtce biliyorum senin o ne oldugu belirsiz dedigin dili Dunya da 55 million kisi konusyor. Hem Tarkan ne yaparsa yapsin onun kariyerine hicbirsey olma bence aksine daha da populer olur dogu bati demeden herkes Tarkan dinlemeye baslar...Tarkan Turkiye'nin MEGASTAR i ve ne yapacagini cok iyi bilir soylesede kendi bilir soylemesede.. Ben Tarkan'i her halukarda dinlerim Hem onun boyle seyler yapmasina da gerek yok o ztn herkesin gonlunde. Turkiye Cumhuriyetinde Turk, Kurt, arap, Laz veya cerkez hep beraber ve kardesce yasaniyor.. Senin bununla gurur duyman gerekir, bu kadar cok kultur bi arada, bnm nasil Turkluk le (kurt olarak) Avrupa da gurur duydugum gibi...Turkiye Cumhuriyetli bir Kurdum... Su an Turkiye, her hangi bir savasa dahil olsa bazilarindan once biz kosariz ve bunu gecmiste yaptik ta....

Hüli 82
30-01-09, 19:21
:15: ben Tarkanin kürtce söyliyceni hic sanmiyorum

sally
30-01-09, 22:52
Bence söylemez

denizmavisi
30-01-09, 23:09
bu konu hassas bi konu bana göre fazla uzamadan kapatılmalı ayrıca Atamızın sözünü de değiştirmeyelim lütfen NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

**MegaStarkan**
30-01-09, 23:27
Konun kapanip kapatilmamasi gerekdigini siz belirliyemezsiniz, ayni sekilde benim bir söz'ü kendi bakis acima göre yorumlamami; kimse bunu kisitliyamaz, kaldi ki deforma ortada yoktur. Milli görüsünüzü mobilize etmek istiyoraniz büyük harfle yazarak bunu baska yerde yapiniz... yazimdan birsey anlamadiginizin kanaatidir. Arti kötü bir amaci yoktu.

HakanÇelik
31-01-09, 00:43
Aslında uzun süredir dikkatimi çeken bir şey var diyerek direk konuya girmek
istiyorum. Tarkan'ın herhangi bir konuda bizden farklı düşündüğünü varsaymak
neden bize bu kadar korkutucu geliyor? "Tarkan kürtçe şarkı söylerse, benim
için biter ve onu dinlemem" cümlesi ne kadar mantıklı? Çok iddialı bir cümle
değil mi? Niçin Tarkan'ı orasından burasından çekiştirip kendi yanımıza çekmek
istiyoruz? İnsanlar bizden farklı düşünemez mi? Eğer farklı düşünürse sevgimiz
bitiyorsa, bu gerçek sevgi midir? Biri bana açıklarsa çok sevinecem...

Bu konuda sevgili Kenan'ın görüşlerine tamamen katılıyorum. Mantığa uygun,
elle tutulur ve insancıl bir şekilde düşüncelerini aktarmış. İnanın sevgili Ata'mız
da Türk gençliğinin bu şekilde olmasını istiyordu. Farklı düşüncelere saygı
göstermeyen, ülkemizde halk arasında konuşulan bir dili küçümseyen bir
gençlik, Ata'mızın en son istediği bir şey bile olamaz. Bunu "Nutuk"u okuyanlar
zaten bilir.

gülcan
31-01-09, 01:14
Söyler neden söylemesinki Tarkan ne zaman nasıl ne yapacağını çok iyi bilir;)

Bu arada Hakan abi aynen sana katılıyorum
Her insanın kendine göre fikirleri vardır bizlerde bu fikirerini hoş görüyle kendi istediğimiz gibi değil onunda fikirlerine katılmalıyız..herkez farklıdır..

erdem
31-01-09, 18:05
tarkan politik yapık hata yapmaz ve ingilizce dışında söylemez ole yapsaydı şimdi seviyo olmazdık...

ozgee
01-02-09, 12:25
siyasi düsüncelerini belli etmeyen biri tarkan ama ise sanatsal acıdan bakarsa bilemem cünkü onun isi bu müzik dile göre insan ayrımı yapmak degil...

tarkaseksüel
01-02-09, 14:28
benimiçin hiç farketmez nasılsa kı
yabancı sarkı dinliosam anlamasam bile
onu da dinlerim müzk evrenseldir
yeterki melodisi kulağa hoş gelsinnn

tarkan kürtçev şarkı isterse solesin
isterse sölemesin hiç bişe farkemez
benimiçin ne büyük bir eksiklik olur
nede tarkan kendine bişe katmış olurb
onun yeterince fun ı var zaten

devilscream
01-02-09, 15:02
Aslında uzun süredir dikkatimi çeken bir şey var diyerek direk konuya girmek
istiyorum. Tarkan'ın herhangi bir konuda bizden farklı düşündüğünü varsaymak
neden bize bu kadar korkutucu geliyor? "Tarkan kürtçe şarkı söylerse, benim
için biter ve onu dinlemem" cümlesi ne kadar mantıklı? Çok iddialı bir cümle
değil mi? Niçin Tarkan'ı orasından burasından çekiştirip kendi yanımıza çekmek
istiyoruz? İnsanlar bizden farklı düşünemez mi? Eğer farklı düşünürse sevgimiz
bitiyorsa, bu gerçek sevgi midir? Biri bana açıklarsa çok sevinecem...

Bu konuda sevgili Kenan'ın görüşlerine tamamen katılıyorum. Mantığa uygun,
elle tutulur ve insancıl bir şekilde düşüncelerini aktarmış. İnanın sevgili Ata'mız
da Türk gençliğinin bu şekilde olmasını istiyordu. Farklı düşüncelere saygı
göstermeyen, ülkemizde halk arasında konuşulan bir dili küçümseyen bir
gençlik, Ata'mızın en son istediği bir şey bile olamaz. Bunu "Nutuk"u okuyanlar
zaten bilir.
Aslinda bu konuda yanlis anlamalar olabileceği için düsüncelerimi yazmaktan cekinmistim
Ama senin yazdiklarina katiliyorum,ayni düsünceleri paylasiyorum...

siboss1992
01-02-09, 22:49
inglizce sarki söyledigi icin cok olaylar elestiriler oldu
simdi kürtcede söylerse yeniden olaylar elestiriler olur
diye düsünüyorum..
gercekten arkadaslarimin dedigi gibi tarkan ne yapip yapmicani
gayet iyi biliyor..

kevser
02-02-09, 23:23
Türkiye sınırları içinde yaşayan ama farklı dili konuşan insanlar olması çok normal ve tabiki Tarkanında Kürtçe şarkı söylemesi bi o kadar normal bunu yadırgayanlara bi teklifte bulunmak istiyorum bi tarih kitabı alın elinize ve Osmanlıyla ilgili bişeyler okuyun eminim ne demek istediğimi anlarsınız.Osmanlı Devleti çok uluslu bi Devletti yani torunu olduğumuz Devletten bahsediyorum ve bu uluslar birbiriyle o kadar güzel anlaşıyodu ki çünkü hoşgörü denen bişey vardı.Müslümanıda Yahudiside Hristiyanıda belkide dinsizide bi çatı altında yaşıyodu ve sorunsuz aynı haklara sahip olarak o yüzden asırlar boyu devam eden ve hala hayranlık uyandıran bi Devletti Osmanlımız ve bu yüzden Tarkan şimdi Kürtçe söylemesin demek en az kırmızı kar yağıyo demek kadar saçma olur ki bu adam bi zamanlar İngilizce söyledi diye övgüye boğulmuş bi kişidir arada ki fark nedirrr?????

berkan
03-02-09, 12:12
kürtce söylerse hayatta dinlemem hemde tarkandan sogurum baska dicek biseyim yok benim.

MegaGirl
04-02-09, 13:10
baska dilmi kalmadi .. allah allah